Projekt Drzewo

Zrealizowany przez p.Agnieszkę Tyszkiewicz z dziećmi 3-4 letnimi w Waszkowskiem

Wybór tematu nie był wcale taki prosty. Na szczęście drzewo okazało się idealne: jest dzieciom znane, bliskie i były bardzo zaciekawione. Wystarczyło, że pewnego dnia nauczycielka przyniosła do szkoły korę drzewa oraz kawałki pachnącego sosnowego drewna a dzieci już zaczęły badać: pytać, opowiadać swoje historie związane z drzewami, drzazgami, deskami; wąchały, dotykały i podnosiły. A podczas spaceru – badań terenowych, dzieci mierzyły grubość drzew, zbierały liście. W ten sposób powstała siatka pojęciowa a nauczycielka wiedziała co dzieci wiedzą. Postawienie pytań badawczych oraz hipotez pokazało, czego dzieci chcą się dowiedzieć.

Dzieci miały mnóstwo pytań:

Dlaczego drzewa trzymają się w ziemi?
Dlaczego to drzewo pachnie?
Jak nazywa się sok z drzewa?
Co to za kółka w drzewie?
Dlaczego skóra schodzi z drzewa?
Dlaczego niektóre drzewa są cienkie a niektóre grube

Kolejnego dnia dzieci przyniosły do przedszkola książki, kolorowanki, czasopisma – wszystkie, które dotyczyły drzew. Niektóre z własnej inicjatywy narysowały coś związane z drzewami.

Podczas kolejnego wyjścia w teren dzieci były bardzo podekscytowane. Wzięły ze sobą kilka przedmiotów: nożyczki, kredki, kartki, tekturkę i taśmę klejącą. Dzieci były bardzo zaangażowane w liczenie drzew, mierzenie ich grubości. W tym badaniu dzieci doświadczyły, że konieczna jest współpraca bo samemu ciężko zmierzyć baaaardzo grube drzewo. Bez problemu dzieliły się zadaniami, kto gdzie trzyma a kto zapisuje. Za pomocą lupy i lornetki, dzieci dokładnie przyjrzały się drzewom. Zauważyły, że na drzewie są czerwone robaczki, mech, mrówki, kora.

Ciekawym doświadczeniem było spotkanie z ekspertem – panem leśnikiem. Już samo słowo bardzo spodobało się dzieciom dzięki czemu wzbogaciły swoje słownictwo. Dzieci zadawały mu mnóstwo pytań a także wzięły udział w zabawie, dzięki której dowiedziały się w jaki sposób sadzi się drzewa w szkółce leśnej.

Dzieci przede wszystkim nauczyły się pracy w grupie, ale także samodzielności. Okazały się pomysłowe, chociażby przy sposobie zliczania drzew: rysowanie i zliczanie kresek. Dzieci zaczęły interesować się kolejnymi tematami: kamyki, liście. Być może to tematy na kolejne projekty. 

 

Przeczytaj cały opis projektu