Projekt Kwiat

Zrealizowany przez p. Katarzynę Dunisławską z dziećmi 3-4 letnimi w Turzanach, gmina Inowrocław

Temat jest dzieciom bardzo bliski – prawie każdy ma przydomowy ogródek i związane z nim historie. Kwiat jest także częstym tematem prac plastycznych w grupie.  Po wyborze tematu dzieci postanowiły wyszukać w sali <wszystkie kwiaty>. W ten sposób powstała kolekcja. Następnie stworzyliśmy wspólnie siatkę wiedzy, pytań i hipotez, która była uzupełniana jeszcze przez kilka dni. Aktywność badawcza rozpoczęła się w chwili, gdy dzieci przyniosły do przedszkola kwiaty zerwane w swoich ogródkach. Przedszkolaki mierzyły wysokość roślinek, liczyły płatki i określały ich kolory, porównywały kształt i wielkość listków oraz płatków, a nawet sprawdzały zawartość makówki.

 

Dużym zainteresowaniem cieszyły się kwiaty o nazwie „lwie paszcze”, ponieważ bawił dzieci sposób w jaki <otwierają buźki>.

Przeprowadziliśmy także dwa eksperymenty pozwalające sprawdzić, w jakich warunkach kwiaty najlepiej się rozwijają. Do tego celu wykorzystaliśmy dwie rośliny doniczkowe. Jedna była przez dzieci codziennie pielęgnowana, a druga nie. Wnioski dzieci wyciągnęły błyskawicznie.

Poza tym wybraliśmy się na wycieczkę do ogródka Sylwka, a mama chłopca podjęła się roli eksperta. Pani Ewelina odpowiedziała dzieciom na przygotowane wcześniej pytania, ale także opowiedziała  o swoich kwiatkach wiele interesujących historii.

Dzieci wykonały mnóstwo rysunków oraz innych wytworów dotyczących tematu. Wszystkie zostały rozwieszone i wystawione w sali a następnie przedstawione rodzicom w trakcie podsumowującej prezentacji.

 

Dzieci nauczyły się, w jaki sposób należy pielęgnować kwiaty oraz współpracować ze sobą, ale także miały możliwość poczuć się jak prawdziwi badacze!

Przeczytaj cały opis projektu